Sosisli Yumurta Sandviç Pratik Tarifler

Sosisli Yumurta Sandeviç


Malzemeler

2 yemek kaşığı tereyağı
100 gr sosis kıyma
2 adet büyük yumurta
göz kararı tuz ve taze çekilmiş karabiber
1/4 su bardağı su

Hazırlanışı (1 Kişilik - 20 dakika)


Paslanmaz çelikten daire şekilli bir kurabiye kesicinin iç duvarlarını eritilmiş tereyağıyla yağlayın. Kurabiye kesiciyi bir tabağa koyun ve içini sosis kıyma ile doldurun.
Eti hafifçe aşağı doğru bastırarak ete düzgün bir köfte şekli verin.

Bir tavayı ocağa koyup orta ateşte ısıtın. 1 yemek kaşığı tereyağı ekleyin. Yağ ısınınca içinde et olan kurabiye kesiciyi tavaya alın. Eğer köftenin yuvarlak şekilde kalmasını istiyorsanız, kurabiye kesiciyi çıkarmadan, pişen köfte kenarlardan taşana kadar tavada tutmaya devam edin. Ardından kurabiye kesiciyi köfteden ayırıp tavadan alın.
Köfte tamamen pişene kadar her iki tarafını da 2-3 dakika pişirin. Ardından pişen köfteyi bir tabağa alın.

İki küçük kaseye ayrı ayrı birer adet yumurta kırın. Çatalla yumurtaları çırpın.Tavayı orta-yüksek ateşte ısıtın ve kalan tereyağını ekleyin. Yağ ısınınca tavanın üzerine iki adet kurabiye kesiciyi koyun. Her bir kurabiye kesicinin içine çırpılmış yumurtaları dökün. Üzerlerine tuz ve karabiber serpiştirin.

Tavaya, kurabiye kesicilerinin dış kısmına, yumurtaların üzerine gelmemesine dikkat ederek 1/4 su bardağı su dökün. Ocağı kısın ve tavanın kapağını örtün.
Yumurtalar iyice pişene kadar yaklaşık 3 dakika pişirin. Ardından yumurtaları kağıt havlu serilmiş bir tabağa alın. Elinize sıcaklığa dayanıklı eldiven giyerek bir ve spatula kullanarak yumurtaları kalıplardan çıkarın.

Sosis köfteyi iki adet yuvarlak yumurtanın arasında sandviç yaparak servis yapın.Afiyet olsun.

Yorumlar